Anastasia Kohútová – hviezdička detského modelingu
© MZX Photography

Anastasia Kohútová – hviezdička detského modelingu

Modelingová kariéra začína zvyčajne castingom alebo šťastným objavením osobnosti, zhodou náhod. Gisele Bundchen objavili v 14 rokoch keď jedla burger v „mekáči“ v Sao Paolu. Kate Moss zaujala Sarah Doukas na letisku v New York City keď sa vracala z dovolenky. Miranda Kerr vyhrala modelingovú súťaž. Čo majú tieto dnešné supermodelky spoločné? Ich kariéra začala keď mali okolo 13 rokov a agentúry sa postarali o zvyšok. 

Ako funguje modeling ak má Anastasia len 3 roky, jej krehký detský život začína, svet je pre ňu príliš veľký a rodičovská túžba nezraniť ju dynamickým komerčným životom je tak veľká? Odpovede nájdeme v úprimnom rozhovore s jej mamičkou Máriou.

Detský modeling na Slovensku je relatívne neznámy pojem – ako by si charakterizovala jeho smerovanie?
Myslím si, že detský modeling na Slovensku je ešte len v plienkach. Na prstoch jednej ruky dokážem spočítať seriózne detské modelingové projekty. Prirovnala by som to k jednorožcovi – všetci veria, že existuje, ale nikto ho nevidel. Verím, že s rozvojom poctivých „handmade“ modelingových značiek pre deti vzrastie dopyt po originalite – spojenie dobrého fotografa/videografa, detských modelov, marketingových nápadov a celkovej profesionálnej domácej produkcie.

Všetky aktivity robíš pre dcérku, ktorú by si rada videla v pozícii modelky. Kedy si sa rozhodla, že by dcérka mohla skúsiť túto životnú cestu?
Úplne náhodou. Dcérka sa vždy ľúbila fotiť, parádiť a hrať sa na modelku. S manželom sme to brali s úsmevom lebo to určite pozná každá mamička s dcérou. Zo zdravotných dôvodov nemohla Anastasia navštevovať krúžky pre deti. Povedala som si, že ju to môže veľmi zraniť – predsa, malé dieťa potrebuje kolektív, kontakt s ľuďmi a detské aktivity. Nemohla som ju nechať sedieť doma.

Rozmýšľala som ako matka, je to predsa moja povinnosť urobiť detstvo mojej dcérky šťastným a zmysluplným. Rozhodla som sa, že vyskúšame fotenie hrou, len tak, fotografie pre rodinný album. Videla som v jej očiach šťastie, radosť a úsmev. Čo viac si môžu rodičia želať? Rozhodli sme sa s manželom podporiť ju v detskom modelingu. Začali sme TFP fotenia a postupne sme objavili nový životný zmysel pre Anastasiu.

© MZX Photography
© MZX Photography

Aké možnosti má reálne matka s dieťaťom, pre ktoré chce modelingovú kariéru v detskom modelingu na Slovensku?
Úprimne povedané, príležitosti je veľmi málo. Modelingové agentúry začínajú prácu s modelkou vo veku 13 rokov a viac. Módne značky využívajú globálne fotobanky – všetky marketingové materiály sú z centrály a teda platné pre viac krajín. Projektov je málo lebo väčšinou sú obsadené deťmi z rodiny – tieto jednorazové aktivity nerozvíjajú detský modeling.

Zostali nám lokálne módne značky a sem tam sa objaví aj nejaký detský casting. Nevzdávam to, s Anastasiou pracujem ako môžem. Verím, že skúsenosti, ktoré teraz nazbiera sa jej vrátia v dobrej ponuke či už z domácej alebo zahraničnej produkcie. Ak dieťa vidí, že veríte v jej úspech, je to pre ňu obrovská energia a povzbudenie. Zároveň sa veľa naučí o svete.

Čo ťa motivuje nevzdať to a bojovať za kariéru svojej dcéry?
Pohľad do očí mojej dcérky. S manželom si uvedomujeme zmysel života a naše rodičovské úlohy. To najkrajšie v manželstve je vidieť šťastné dieťa a mať radosť z toho, že tvoríme podmienky pre životnú cestu našej dcéry. Fotografie sú krásne, ale ten pocit, keď je dieťa šťastné je neopísateľný.

Aké najväčšie prekážky vidíš v detskom modelingu na Slovensku?
Určite čas – kto má deti vie, že je to najvzácnejšia „komodita“ na svete. Ďalej určité podceňovanie kvality detskej fotografie – v podstate neviem nájsť fotografov, ktorí by mali záujem fotiť 3-ročné dieťa v peknom štýle a s nápadom. Som preto veľmi vďačná tým, ktorí mi pomohli a venovali čas v začiatkoch. Samozrejme, celková atmosféra tohto modelingového segmentu v krajine – nejaké deti sa už pre fotenie nájdu – častý spôsob ako zlyháva marketing v profesionalite. Vždy je priestor nájsť niekoho, ale nie je lepšie rozvíjať detský modeling a podporiť profesionálny prístup, čím sa môžu z deti neskôr stať skutočné osobnosti?

© MZX Photography
© MZX Photography

Aké požiadavky sú na dieťa v detskom modelingu, čo musí spĺňať aby sa to podarilo?
Sú úplne odlišné ako pre dospelé modelky. Nejde tu o konfekciu, výšku či váhu. Najdôležitejším faktorom je osobnosť. Dieťa musí mať v sebe niečo jedinečné. Druhou požiadavkou je šikovnosť – to je veľký pojem v detskom modelingu – dieťa musí počúvať, byť otvorené spolupráci, vnímať pokyny fotografa, trpezlivosť a schopnosť spolutvoriť atmosféru témy, ktorá sa fotí (úsmev, výraz tváre, póza). Potom to záleží od vedúceho projektu, niektorí hľadajú netypické deti, iní požadujú diverzitu alebo špeciálne črty. Cieľ je však vždy rovnaký – zaujať konkrétne publikum a osloviť jeho zvedavosť.

Aký je to pocit pre matku keď dieťa žiari vo videu alebo fotkách?
Fantastický! Je to určitá forma životnej odmeny kedy vidíte zmysel práce, trápenia, sebaobetovania či úsilia. Ak to človek zažije, spozná, že slová sú potom bezvýznamné, pocit nezabudnuteľný.

Práca s deťmi je vždy citlivá téma pre filmárov i fotografov, s akým prístupom si sa stretla doposiaľ?
Máš pravdu, preto si dávame s manželom pozor a bezhlavo sa nepúšťame do všetkého čo príde. Na začiatku som mala zásadu fotiť len s fotografkou ženou. Bála som sa. Preverujem si ľudí, zaujímam sa o ich prácu a reputáciu. Svet je veľmi nebezpečný a ochrániť moju maličkú je priorita. Taktiež fotíme len detské témy, v ktorých vieme posúdiť ich vhodnosť pre našu dcérku

Áno, rada by som, aby Anastasia fotila a jej kariéra sa rozvíjala. Na druhej strane, uprednostňujem kvalitný výstup, nie projekty za každú cenu. Mali sme aj troška šťastie v tom, že Anastasia si hneď svojou osobnosťou získala ľudí čím zostávam v kontakte s ľuďmi, ktorí sa po fotení zaujímajú o jej napredovanie. Ďakujem im za ich prístup a odhodlanie.

© MZX Photography
© MZX Photography

Mať krásne fotografie je jedna vec, druhá vec je získať reálny kontrakt – je detský modeling solídne platený?
Vo svete je odmeňovanie nastavené inak lebo detský modeling predstavuje profesionálny modelingový segment, fotí sa oveľa viac a dopyt po skúsenejšich deťoch je úplne inde ako na Slovensku. Asi sklamem rodičov, ktorí si práve premietajú možnú kariéru ich dieťaťa. Na Slovensku sa často fotí zadarmo, za nejaké malé občerstvenie alebo produkty, ktoré si môžete po fotení nechať. Slovo kontrakt je zatiaľ veľká neznáma.

Veci typu, že musíte dieťa pripraviť na daný projekt, prísť na miesto a venovať sa dieťaťu počas celého fotenia alebo natáčania aby malo „náladu“ a neutieklo k mame – to si málokto uvedomuje. Deti sú citlivé a zraniteľné. Každá nemilá skúsenosť ich môže celoživotne ovplyvniť. Nie som modelingová manažérka, ale matka, ktorá vníma svoje dieťa celým srdcom a dušou.

Stalo sa ti niekedy, že si dohodla fotenie a dcérka nemala náladu, čo si urobila?
Zatiaľ sa to nestalo, vníma modeling ako hobby a teší sa, že ide fotiť. Riešime len typické detské veci ako sú rozjasená nálada, únava alebo strata koncentrácie. Anastasia je dieťa, tieto veci sú úplne bežné. Aj preto vždy pomôžu overené „maminé“ triky. Úloha matky je v detskom modelingu nezastupiteľná.

Seriózna komunikácia je základ úspechu, aké komunikačné kanály využívaš pre získanie fotenia alebo filmovanie pre dcérku?
Sociálne siete pre ich rýchlosť a jednoduchosť. Zároveň sa môžem veľa dozvedieť o ľuďoch, ktorí ma kontaktujú a získať tak prvotný dojem o úrovni spolupráce.

Ako reaguje dcérka počas fotenia – aké pocity, nálady alebo dojmy u nej ako matka badáš?
Vníma všetko ako hru, nové dobrodružstvo a niečo nové. Sledujem každý moment a všetko prežívam s ňou.

Čo je tvoj sen v detskom modelingu pre dcérku?
Žiadne veľké sny nemám, usilujem sa o naplnenie každodenného programu dcérky. Rada robím veci prirodzene a s ľahkosťou. Nastavila som dcérke reálne ciele aby som minimalizovala sklamanie a stratu záujmu. Hlavným cieľom je šťastné dieťa.
Verím, že v modelingu načerpá sebavedomie, zažije zaujímavé projekty a nájde si svoje potešenie či záujmy. Čas ukáže aký bude vývoj a čo môže od života očakávať v neskoršom veku.

Nasta-Kohutova-MZX-Photography-4
© MZX Photography
© MZX Photography

Myslíš si, že je ťažké skĺbiť modeling a detstvo – aby dcérka nebola braná ako prostriedok pre kariéru alebo len objekt, ale mala aj detstvo s rovesníkmi?
Myslím si, že je to často o nastavení cieľov pre dieťa. Rodičia často preháňajú a myslia si, že ich dieťa prerazí do sveta za pár mesiacov, stane sa najlepším futbalistom, tanečníčkou alebo speváčkou. Snažím sa o zlatú strednú cestu.

Momentálne sa moje dieťa učí spoznávať svet, čo je to mať denný režim a prečo veci fungujú takto a nie inak. Chcem, aby jej detstvo bolo pestré a mala v programe zaujímavé aktivity, škôlku, voľný čas, výlet alebo prechádzku. Fotenie a modeling vnímame ako jednu z týchto aktivít. Určite to nie je jednoduché, ale v prvom rade musia byť rodičia prísny na seba samých aby ustrážili rozdiel medzi detstvom a kariérou.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech s dcérkou?
Úspechom je, že Anastasia má radosť zo života a my rodičia sme spolutvorcami jej úspechu. Nie sme celebritná rodina, nemáme kontakty na zvučné mena v biznise či umení. Sme obyčajní a úprimní ľudia, ktorí by pre dlho očakávanú a vytúženú dcérku chceli dobrý život so šťastným pohľadom do jej očí.

Možno aj preto prišli prvé úspechy lebo v Anastasii videli určitú jednoduchosť, nebola nútená byť modelkou, herečkou alebo speváčkou resp. je tak úprimná a otvorená k ľuďom.

Prišli prvé ponuky fotení, dokončili sa projekty a vidíme z nich reálne výstupy – napríklad nafotenie kolekcie oblečenie. Dokonca môžem prezradiť, že si Anastasiu vybrali aj do seriálu ako vedľajšiu postavu.

Vieš, je to tiež magický okamih, že si ma oslovil a môžem prezentovať nielen prácu s mojou dcérkou, ale aj porozprávať o detskom modelingu všetkým mamičkám. Cítim sa poctená za tak profesionálny prístup počas interview a možnosť fotenia s tebou.

© MZX Photography
© MZX Photography

Vidieť úprimný obraz o človeku a poodhaliť jeho zákulisie je úspech každého rozhovoru. S Máriou sme mali možnosť spoznať častokrát podceňovaný modelingový segment – detský modeling. Avšak, najviac ma teší, že som mohol spoznať reálny život detskej modelingovej hviezdičky Anastasie a úprimnú snahu rodičov o jej životné smerovanie. Fascinujúce.

Nájsť odvahu pre krok do sveta modelingu je nesmierne náročné pre každé dievča. Zodpovednosť rodičov za smerovanie výchovy dieťaťa je však úplne iná dimenzia poznania. Obdivujem, som v úžase a radosti, že som mohol Anastasiu a jej maminu Máriu spoznať. Čo Anastasii želať do budúcnosti? Inšpiráciu som našiel v pesničke Dary Rolins – Ďaleko mi neuleť.

„Tak málo vieš a tak rýchlo rastieš,
bosá za chvost držíš svoje šťastie,
až do nebies dúfam vyrastie.“

 

Oficiálny FB profil Anastasie – https://www.facebook.com/maria.scherbenko

(Článok autorizovala mamina Anastasie 25. 7. 2018 – originálny zdroj – www.mzxphotography.com )

Close Menu